top of page

Урок з біології у 9 класі

В.В. Резнік, учитель  біології вищої категорії 

Тема. Прояв гендерності в постембріональному розвитку людини

Мета: систематизувати і узагальнити знання учнів з питань постембріонального розвитку людини; розкрити зміст понять «стать», «гендер», «стереотип». Розширити загальний кругозір. Навчити розпізнавати стереотипи у повсякденному житті на основі корисного і розумного спілкування. Розвивати вміння відстоювати свої позиції. Моделювання позитивного погляду і поведінки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Визначення теми і мети зустрічі. Рефлексія (Краплини очікувань і сподівань. Очікування у вигляді краплин падають на ґрунт і в результаті зустрічі засіються  нові знання)

ІІ. Формування знань

  • 1. Визначення понять «стать» і «гендер».

А) «Мікрофон»

Що вам відомо про поняття стать і гендер?

Б) Аналіз відповідей.

Яке поняття більш відоме?

Сучасна соціальна наука розрізняє поняття  стать і гендер.

Стать – це сукупність біологічних і психосоціальних ознак, що відрізняють чоловіка і жінку.

Психосоціальна стать пов’язана із самоусвідомленням людиною своєї природної належності  до осіб чоловічої чи жіночої статі. Таке усвідомлення в дитини розвивається в 2–3 роки.

Із перших днів життя дитини соціальне середовище відіграє вирішальну роль у формуванні рис, притаманних чоловіку  чи жінці. Згадаємо типові заспокійливі слова батьків, коли їхні малюки роблять перші, не завжди вдалі кроки в житті: «Не плач – ти ж майбутній воїн, а чоловіки не плачуть», «Умий краще рученята:   дівчатка   мають   бути   охайними».  Такі  відповіді-«дороговкази» супроводжують дітей усюди – удома, у дитячому садку, у школі, вони чують про це з телевізійних екранів, читають у книжках. Усе це соціалізує дитину й формує поняття про статеву або гендерну роль у суспільстві.

Гендер – це система нормативів і правил щодо поведінки чоловіків і жінок, прийнята в певному  соціальному середовищі.

В) Робота в групах.

Групи виконують творче завдання «Чим ми відрізняємося – дівчатка і хлопчик?»

Мета: допомогти зрозуміти те, що є відмінності які притаманні  усім жінкам і  чоловікам, або дівчаткам і хлопчикам (стать), і такі, які належать як тим так і іншим (гендерні)

І група – написати особистісні якості характеру для чоловіків;

ІІ група -  написати особистісні якості характеру для жінок.

Висновок: які з перерахованих якостей належать завжди і тільки дівчаткам і жінкам або хлопчикам і чоловікам? Тільки фізіологічні відмінності мають стійку приналежність до статевої групи.

  • 2. Постембріональний період (немовля)

Сприйняття людини відбувається крізь  призму її статевої належності. Стать – перша ознака, з якою людина приходить у світ і з якої починається розмова про неї. Народилась дитина. «Хто? - запитуємо ми. – Хлопчик чи дівчинка?» Що  ж таке стать?

Громадянська стать визначається лікарем за первинними статевими ознаками відразу після народження дитини. Вона записується в документах (наприклад у свідоцтві про народження). Громадянська стать визначає статеву самосвідомість дитини, особливості її виховання та сприйняття її іншими людьми.

Робота в групах.

Групи виконують творче завдання

Чому ми відрізняємось – дівчатка і хлопчики?

Мета: дати можливість поступово наблизитись до складного поняття гендер.

«Мозковий штурм» - складіть перелік причин, за якими дівчатка і хлопчики різняться (природа, виховання, культура, економічне виховання).

Обговоріть:

  • Відмінності – це добре чи погано;

  • На що впливає в нашому житті те, що різні;

  • Коли нам допомагає, а коли заважає наша деяка відмінність.

Висновок: соціологи розрізнюють стать і гендер для того, щоб зосередити увагу на тому, що гендер – феномен культури, а не біології.

  • 3. Постембріональний період (статеве дозрівання)

  • Фізичні зміни в період статевої зрілості

Хлопчики

Дівчатка

  1. Швидко збільшується зріст.

  2. На обличчі росте волосся, спочатку дрібне і пухнасте, потім більш грубе.

  3. Грубішає голос.

  4. Волосся росте в пахових ямках і на лобку.

  5. Стають ширшими плечі і груди.

  6. Збільшення розмірів яєчок і зовнішніх статевих органів.

  7. Сім’яники починають виробляти сперму.

  1. Швидко збільшується зріст.

  2. На обличчі може з’явитись ніжний пушок.

 

  1. Грубішає голос.

  2. Волосся росте в пахових ямках і на лобку.

  3. Починають розвиватись груди.

  4. Розширюються стегна.

 

  1. Починаються овуляція і менструації.

 

Після статевого дозрівання в людини остаточно формується психологічна модель статевої поведінки.

  • Гендерні стереотипи – існуючі загальноприйняті норми, правила поведінки для чоловіків і жінок.

  • Стереотип – це узагальнення, під яким  риси і характеристики, які притаманні частині групи, розповсюджуються на всю групу в цілому.

Наведіть приклад стереотипів: расових, національних, гендерних.

Повідомлення учнів. Контрприклади (Маргарет Тетчер, Жанна Д'Арк, жінка–гусар Олександра)

Висновок: тільки сильні особистості, які не бояться ламати стереотипні норми поведінки, досягають багато чого у житті. Таким чином, можливості жінок і чоловіків рівні.

  • 4. Розвиток дорослого організму

Проблемна ситуація

1. Чи рівні права жінок і чоловіків в Україні?

2. Чи існують документи, закони які підтверджують чи спростовують рівні права жінок і чоловіків в Україні?

3. Який можна зробити висновок про рівні права жінок і чоловіків в Україні?

Висновок: права в принципі рівні, але в житті  це не завжди так.  Стереотипи існують, цілеспрямовано насаджуються, а насправді вони є глибоко патріархальними цінностями в суспільстві.

ІІІ. Підсумок уроку

Сьогодні ми з вами розглянули прояв гендерності в постембріональному розвитку людини. Давайте ще раз згадаємо:

  • Що таке постембріональний розвиток?

  • Чим стать відрізняється від гендера?

  • Що таке стереотип?

  • Наведіть приклад гендерних стереотипів.

Рефлексія (складаємо сенкен)

Гендер

Розмежовує, розвиває

Патріархальні, цілеспрямовані, традиційні

Це система нормативів і правил

Амазонки

bottom of page