top of page

ЯКЩО АРТОБСТРІЛ ЧИ БОМБАРДУВАННЯ

Більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі зеслі чи асфальту, тому осколки вибуху розлітаються на висоті не менше 30-50 см над поверхнею

       Якщо ви почули посвист снаряду (він схожий більше на шурхіт), а через 2-3 секунди – вибух, одразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів достатньо далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань. Однак наступний снаряд, можливо, полетить ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко та уважно озирніться навколо: де можна заховатися надійніше?

      У випадку, якщо обстріл застав вас у транспорті, слід одразу його покинути, відбігти від дороги у напрямку «від будівель» і залягти на землю. Озирніться та очима пошукайте більш надійніше укриття неподалік. Пересуватися слід короткими швидкими кидками одразу після наступного вибуху.

      Якщо перші вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі – не розраховуйте, що на ньому ви зможете швидко втікти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь і чи не розпочнеться далі обстріл, наприклад, із мінометів. Крім того, бензобак вашого авто додає ризику обгоріти. Тому знову ж таки: одразу зупиняйте авто і швидко шукайте укриття.

 

 

 

ДЕ МОЖНА ЗАХОВАТИСЯ

Загальне правило: ваше укриття має бути хоча б  мінімально заглибленим і разом з тим має знаходитися як найдалі від споруд, які можуть впасти на вас з верху при прямому вціленні чи загорітися

  • У спеціально обладнаному бомбосховищі. Від звичайного погрібу чи підвалу спрявжнє бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції та наявністю двох (і більше) виходів на поверхню.

  • У підземному переході.

  • У будь якому рові, траншеї чи ямі.

  • У широкій трубі водостоку під дорогою (не варто лізти занадто глибоко, максимум на 3-4 метри).

  • Понад високим бордюром чи фундаментом огорожі.

  • У глибокому погребі під капітальними будинками старих забудівель (бажано, щоб він мав 2 виходи).

  • У підземному овочесховищі, силосній ямі і тому подібному.

  • У оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаражу чи СТО.

  • У каналізаційних люках поряд з вашими будинками, це дуже добрий сховок. Важливо, щоб це була саме каналізація чи водопостачання – ні в якому разі не газова магістраль!

  • У ямах-воронках, що залишилися від попередніх обстрілів чи авіанападів.

  • У крайньому випадку – коли в полі зору відсутні укриття, куди можна перебігти одним швидким ривком – просто лягайте на землю та лежіть, закривши голову руками! Привідкрийте рота – це вбереже від контузії при близькому  розриві снаряду чи бомби. НЕ ПАНІКУЙТЕ!

 

 

ДЕ НЕ ВАРТО ХОВАТИСЯ

  • Під різною технікою (вантажівками, авто, автобусами, тракторами і т.д.)

  • Ніколи не слід ховатися ззовні під стінами сучасних споруд! Сучасні бетонні «коробки» не мають великого запасу стійкості і легко розсипаються (або складаються) не тільки від прямого влучення, але і навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів та завалів.

  • Під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху буде падати багато скла – це не менш небезпечно, ніж металеві осколки снарядів.

  • Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, в місцях, заставлених ящиками, будмататеріалами і тому подібним (тобто вступає в діб підсвідомий рефлекс: сховатися так, щоб нічого не бачити). Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети і речовини – виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.

  • Буває люди від страху стрибають у річку, фонтан і так далі. Вибухи у воді навіть на значній відстані дуже небезпечні: потужний гідроудар – як результат – тяжка контузія.

 

 

 

ПО ЗАКІНЧЕННІ ОБСТРІЛУ

      Залишаючи місце схову, не давайте собі розслабитися. Тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги! Не піднімайте із землі незнайомі вам предмети: бомба, ракета чи снаряд можуть бути касетними! Бойові елементи часто вибухають при попаданні, але можуть вибухнути пізніше, в руках – від найменшого руху чи дотику.

     Вся увага – дітям і підліткам: не дайте їм підняти будь-що з-під ніг!

bottom of page